Organizacja, solidarność międzypokoleniowa, mały wysiłek, duża sprawność, profilaktyka, która ma sens - to tylko kilka wykładników, które mogą przyczynić się do sukcesu.
Pod koniec maja br. po raz kolejny w ramach programu „Wf z klasą” oraz programu „Postaw na rodzinę”, któremu towarzyszy hasło przewodnie „Dobrze się rozumiemy”, zorganizowaliśmy zabawę na orientację. Przyjęliśmy, że będzie to już trzecia w tym roku szkolnym lokalna akcja sportowa, organizowana przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II przy współpracy z Uczniowskim Klubem Sportowym Borowi. Dzięki współpracy kształtujemy odpowiednie postawy, prawidłowe relacje między rodzicami i dziećmi oraz szkołą i środowiskiem lokalnym, zachęcając do wspólnego spędzania czasu wolnego. Aktywne działanie zostało dofinansowane z budżetu gminy Tuchola.
Przystąpiliśmy do pracy, wyznaczając sobie następujące zadania: przygotować trasy startowe, wydrukować mapy i karty startowe, przygotować regulamin, wydrukować plakaty reklamujące naszą imprezę, podać informacje o zabawie w mediach lokalnych i internecie, przygotować poczęstunek, zapewnić puchary i medale. W pracach pomogli nam zawodnicy sekcji turystyki kwalifikacyjnej Hubert Socha i Grzegorz Kotlęga, którzy byli sędziami głównymi oraz budowniczymi tras.
Ofertę naszej zabawy skierowaliśmy do wszystkich chętnych, zaznaczając, że premiowane będzie uczestnictwo rodzin. Jak zwykle nie zawiedliśmy się i w naszej zabawie udział wzięło 60 uczestników podzielonych na drużyny. Zgłosiły się rodziny wielopokoleniowe, przyjaciele, koledzy, uczniowie nie tylko z naszej szkoły, ale ze szkół z Czerska, Stobna i Tucholi. Wystartowały 4 drużyny na trasie turystycznej – 6-kilometrowej oraz 10 drużyn na trasie jałowcowej – 12-kilometrowej. Pomiędzy startami uczestnicy mogli zagrać w gry planszowe. Poza regulaminem wystartował zespół 2-osobowy, który uzyskał najlepszy wynik punktowy. Na naszej imprezie gościliśmy również Mistrza Europy w rogainingu Filipa Fierek oraz Łukasza Mańczyk – krakowskiego twórcę i samorządowca, który dzięki swojej uprzejmości z tej okazji napisał krótki fragment dotyczący naszej zabawy:
Maj się
(fragment przygotowywanego do druku poematu)
[…]
Jest połowa maja – my też jesteśmy w lesie.
Po intensywnej i ekstensywnej koncepcji zabudowy. Odbudowy. […]
Witajcie w naszej bajce.
Dzieci. Jesteśmy w lesie (Jan Wilkowski, Miś Tymoteusz Rym Cim Ci).
W lesie mieszkają zwierzęta.
Czasem ktoś kogoś zje, ale zazwyczaj panuje spokój i harmonia.
Tu wiewiórka ma dom, ale kto udzieli jej pożyczki pod zastaw? Nie sieją, nie orzą, a mają. Skąd to?[…]
Są za to fotoradary. Punkty zliczania. Siatki, osłonki, repelenty. Wygłodniała zwierzyna najbardziej lubi spałować młodą leśną sałatę.
Pułapki feromonów. Uwaga na inwazje szkodników wtórnych.
Przeszukanie ściółki. Zabiegi lotnicze.
Dostrzegalnia przeciwpożarowa. Dojazdy pożarowe. Rebelia. Leśna baza lotnicza.
Liczenie robaków. Wszystkiemu winna strzygonia choinówka.
W koronach drzew działa muchołówka szara. Wilga. Po drinku z rosy podlatuje dzięcioł […]
Poza tym mapa i jej legenda. Jak tu wytrwale studiować, skoro zlokalizowały nas komary i włączyły do lektury? Kòmary. Kòmary-komáry! […]
Po trudach wędrówki wszyscy mogli posilić się przygotowaną drożdżówką i upiec kiełbaski na ognisku. Organizatorzy wyróżnili najaktywniejszą, a zarazem najstarszą uczestniczkę naszych zmagań - panią Janinę Milczewską oraz najmłodszych zawodników. Zostali nimi uczniowie z klasy pierwszej Aleksandra Długowska oraz Emanuel Kurek. Uczestnicy podsumowali nasze inicjatywy, jednogłośnie stwierdzili, że cenią je za:
- trafność i zrozumiały przekaz organizacji imprez sportowych,
- promowanie wartości rodzinnych,
- promowanie aktywności fizycznej wśród mieszkańców,
- rozumienie ich potrzeb i uwzględnianie ich.
Na kolejną sportową imprezę zapraszamy już 1 października br. Będzie to IV Rajd Rowerowy.
Tekst i zdjęcia przesłane przez organizatorów