21 listopada obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody tego święta. Opiekun Samorządu Uczniowskiego p. Kamila Cajmer oraz pedagog p. Iwona Tuszkiewicz wraz z uczniami przygotowały różnorodne działania propagujące postawę życzliwości we wzajemnych relacjach. Od 15 do 20 listopada na szkolnym korytarzu wystawiona była „Skrzynka Życzeń i Pozdrowień”, do której wrzucano liściki z pozdrowieniami, życzeniami i gratulacjami. Skrzynka zapełniała się błyskawicznie, a szkolni „listonosze” mieli wiele pracy z dostarczeniem korespondencji do adresatów.
W tym dniu w naszej szkole dominowały odcienie żółtego i niebieskiego, jako kolory radości, optymizmu, życzliwości i skromności. Uczniowie postarali się również, by białe drzwi sal lekcyjnych zamieniły się w kolorowe, radosne i dostarczające pozytywnej dawki emocji już na samym wejściu. W ten sposób uśmiechnięte i radosne buźki, słoneczka, serduszka, optymistyczne hasła zamieniły nasze szkolne korytarze w prawdziwe Aleje Życzliwości.
Miłym akcentem było Drzewko Życzliwości, które pojawiło się na korytarzu szkoły oraz Łańcuch Życzliwych Dłoni – dzieło wszystkich uczniów.
Zadaniem każdej klasy było przygotowanie krótkiego wiersza, rymowanki na temat życzliwości. Hasła, sentencje uczniów zostały umieszczone na szkolnym drzewku. Oto niektóre z nich:
„ŻYCZLIWOŚCI nigdy dość.
Nie rób nikomu na złość.
Pomagajmy sobie w koło,
A będzie nam wesoło”.
„Mam dla Ciebie dobre rady,
tylko nie wrzuć ich do szuflady.
Bądź miły dla innych,
dla słabych i dla silnych.
Uśmiechaj się serdecznie
i pomagaj wiecznie”.
„Klasa IV mówi Wam, że ŻYCZLIWOŚĆ
to wielki skarb. Kto ŻYCZLIWY jest
co dzień, ten szczęśliwy jest”.
„Bądź ŻYCZLIWY dla każdego
dla małego i dużego.
Mów przepraszam i dziękuję,
to nic przecież nie kosztuje”.
Mamy nadzieję, że ten dzień skłonił nas do spojrzenia na codzienność inaczej.
Tę akcję zaczęliśmy od jednego dnia, a będziemy ją przedłużać na kolejne tygodnie, miesiące i lata.
Informacja i zdjęcia: Szkoła Podstawowa w Raciążu