29 czerwca członkowie Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi w ramach projektu „A to (też) Polska…” wybrali się na Kociewie. Tym razem zwiedzili Owidz, Starogard Gdański i Zblewo.
Grodzisko Owidz
W małej miejscowości pod Starogardem Gdańskim powstała rekonstrukcja wczesnośredniowiecznej osady. Badania archeologiczne i historyczne potwierdziły, że w tym właśnie miejscu założono około XI wieku gród - jeden z większych w tamtych czasach. Posadowiony w malowniczym zakolu Wierzycy, na polodowcowym wzniesieniu, świetnie wykorzystywał istniejące warunki naturalne do celów obronnych.
Dzisiejsze Grodzisko Owidz to widowiskowy efekt pracy nad rekonstrukcją dawnej osady. Obiekt uruchomiono w 2012 roku, ale ze względu na rozmach przedsięwzięcia wciąż powstają kolejne jego elementy, szczególnie związane z wielofunkcyjnym podgrodziem.
Otwarto tam też jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Całość działa w sposób zbliżony do skansenu, w którym wszystkie budynki nawiązują architektonicznie do tradycji Kociewia oraz wczesnego Słowiaństwa. Już dzisiaj można na terenie Grodziska Owidz poznać klimat dawnych czasów. Pasjonaci i rekonstruktorzy jako opiekunowie i przewodnicy zapewniają zwiedzającym solidną dawkę fachowej wiedzy oraz ciekawych opowieści historycznych.
Starogard Gdański
Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim jest miejską jednostką organizacyjną. Jego siedzibą są dwie baszty stanowiące pozostałość systemu dawnych murów miejskich: Narożna i Gdańska.
Muzeum zostało powołane w 1980 roku i jest jednostką samorządu miejskiego. W 2001 roku oddano do użytku nowy budynek muzeum sąsiadujący z Basztą Narożną, którego budowa została sfinansowana przez miasto Starogard Gdański.
W muzeum prezentowane są trzy stałe wystawy (dwie historyczne i jedna etnograficzna) oraz wystawy czasowe. Oprócz ekspozycji w muzeum, w jednej z sal ratusza miejskiego eksponowane są wystawy czasowe. Aktualnie oglądać można numizmaty z okresu II Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 100-lecia Niepodległej.
Zblewo
Zblewo to wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, siedziba gminy Zblewo. W centrum wsi znajduje się kościół pw. św. Michała Archanioła, w którego sąsiedztwie znajduje się cmentarz parafialny.
W 1305 roku wieś była przedmiotem darowizny Wacława II dla zakonu krzyżackiego. W latach okupacji niemieckiej na terenach przylegających działała aktywnie Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski” (komenda gminna organizacji znajdowała się w Zblewie). Figura Jezusa z orłem u podstawy cokołu została postawiona jako votum za przetrwanie II wojny światowej.
W Zblewie 4 lutego 1884 r. urodził się ks. Józef Wrycza ps. „Rawycz”, „Delta”, „Śmiały”, tucholski proboszcz parafii pw. Bożego Ciała, legendarny działacz niepodległościowy na Pomorzu w latach 1917 - 1920, działacz społeczny i polityczny o proweniencji narodowej, przywódca konspiracyjnej organizacji „Gryf Pomorski”.
Projekt zrealizowany w ramach konkursu ogłoszonego przez gminę Tuchola na zadanie publiczne.
Tekst i zdjęcia:
Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi