24 stycznia br. w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku odbyło się podsumowanie konkursu, wręczenie nagród, wyróżnień i otwarcie pokonkursowej wystawy, którą można będzie oglądać aż do 22 kwietnia br. Komisarzem konkursu, sekretarzem i aranżerką wystawy jest Dominika Gonciarz /MPŚ/.
XVII Konkurs Sztuki i Rękodzieła Słupsk 2018 r. został rozstrzygnięty 13 listopada 2018 roku. Ma wieloletnią tradycję i daje uczestnikom możliwość wypowiedzi artystycznej w różnych formach rękodzielniczych.
Komisja złożona z etnografów, plastyków, konserwatora malarstwa i rzeźby pod przewodnictwem Ewy Pliszki dokonała podsumowania oraz oceny przedstawionych prac. Do oceny konkursowej zgłoszono 360 wytworów w 10 kategoriach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kategoria haftów, rzeźby, biżuterii koralikowej, sutaszu, innych form rękodzieła wykorzystujących nowoczesne materiały i metody, co wskazuje na nowe trendy w rękodzielnictwie.
Konkurs ujawnił też, że istnieje niebezpieczeństwo zaniku niektórych rodzajów tradycyjnego rękodzieła. Dotyczy to malarstwa na szkle, kowalstwa, plecionkarstwa, tradycyjnych instrumentów ludowych własnego wyrobu czy tkactwa. Regulamin konkursu przewidywał w każdej kategorii jedną nagrodę główną, jedno wyróżnienie oraz dyplomy.
Wśród uczestników konkursu nie zabrakło (jak zawsze) twórców zrzeszonych w Borowiackim Towarzystwie Kultury - hafciarek Bogumiły Błażejewskiej, Haliny Deja i Alojzy Zaremby-Lipińskiej (wyróżnienie), plecionkarek Barbary Dalke, Hanny Behrendt (wyróżnienie) i Anny Przytarskiej (wyróżnienie) oraz Włodzimierza Ostoja-Lniskiego (nagroda główna w kategorii malarstwo na szkle) i rzeźbiarza Janusza Behrendta. Jakże mistrzowsko, fachowo i precyzyjnie muszą być wykonane prace naszych twórczyń, jeśli na pokonkursowej wystawie znalazła się praca A. Zaremby-Lipińskiej wyeksponowana „lewą stroną”!
Uczestniczenie w wydarzeniu było możliwe dzięki zapewnieniu transportu przez gminę Tuchola w ramach Programu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
Materiał przesłany przez Marię Ollick, prezesa Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi