4 sierpnia br. (niedziela) rusza IX Międzynarodowy Letni Festiwal Organowy Tuchola 2019. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski.
Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpi Zespół Wokalny Art’n’Voices. Na organach zagra Błażej Musiałczyk. Zapraszamy! Niedziela, 4 sierpnia br., godz. 19:00, kościół pw. Bożego Ciała w Tucholi. Wstęp wolny.
Program koncertu inauguracyjnego:
Zespół wokalny Art’n’Voices
Błażej Musiałczyk - organy
1. Leon Boelman – Introdukcja
- Modlitwa
- Toccata – organy solo
Muzyka sakralna
1. Giovanni Pierluigi da Palestrina – Sicut cervus
2. Charles Hubert Parry – My soul there is a conutry
3. Cyrillus Kreek – Õnnis on inimene
4. Ola Gjeilo – Ubi Caritas
5. Alexandre Guilmant – Sonata No. 3 in C Minor op. 56
cz. I Preludio – organy solo
Utwory dedykowane Zespołowi Art'n'Voices z –materiał nowej płyty „Midnight stories”
1. Marek Raczyński – Te lucis ante terminum (kompozytor poznański)
2. Michał Ziółkowski – Peace (do poezji Sara Teasdale) (kompozytor wrocławski)
3. Jakub Szafrański – I dreamt a dream (do poezji Wiliam Blake) (kompozytor warszawski)
4. Anna Rocławska-Musiałczyk – Parafraza kolędy kaszubskiej Witosławy Frankowskiej Bibi, Synkù bi (kompozytorka pomorska)
Art’n’Voices - nota o zespole
Zespół Art’n’Voices powstał w grudniu 2010 roku w Wejherowie. Wykonuje różnorodną muzykę, w swoim dorobku posiada również autorskie aranżacje. Repertuar Art’n’Voices obejmuje utwory sakralne, rozrywkowe i ludowe z różnych epok, od muzyki dawnej po współczesną. Oficjalną siedzibą Art’n’Voices jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
W 2013 roku zespół wydał debiutancką płytę zatytułowaną „Droga krzyżowa. Z Chrystusem na Kalwarii Wejherowskiej”, na której znajduje się czternaście utworów skomponowanych przez Annę Rocławską-Musiałczyk i Juliannę Styn do słów autorstwa ks. Przemysława Lewińskiego. Art’n’Voices wziął również udział w nagraniu dwóch płyt poświęconych twórczości regionalnego kompozytora Ottona Mieczysława Żukowskiego oraz Władysława Żeleńskiego.
Art’n’Voices występował m. in. z Maciejem Miecznikowskim, NeoQartetem oraz Zespołem Instrumentów Historycznych z Wrocławia. Uczestniczył także w ogólnopolskich warsztatach prowadzonych przez Philipa Lawsona – kompozytora i dyrygenta, byłego członka zespołu „The King’s Singers”. Art’n’Voices współtworzy także projekt muzyki historycznej jako „Capella Warmiensis Restituta” polegający na wykonaniu po 200 latach zapisów nutowych z XVIII i XIX wieku, które zostały odnalezione w zbiorach biblioteki Wyższego Seminarium Duchowego „Hosianum” w Olsztynie.
Zespół posiada w swoim dorobku wiele nagród, w tym dziesięć Grand Prix, zdobytych na festiwalach i konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych.
Art’n’Voices został m. in. laureatem:
- Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. S. Ormińskiego w Rumi w 2011 r. – pierwsze miejsce oraz wyróżnienia za najlepiej wykonany utwór religijny w języku kaszubskim;
- XXI Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie w 2013 r. – Grand Prix oraz wyróżnienia za najlepiej wykonany utwór z fortepianem oraz za najlepiej wykonany utwór obowiązkowy;
- I Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnej Muzyki Współczesnej „Music Everywhere” w Gdańsku w 2014 r. – Grand Prix oraz wyróżnienia za najlepiej wykonany utwór kompozytora gdańskiego, za najlepiej wykonany utwór rozrywkowy oraz za najlepiej wykonany utwór z elementami sonorystycznymi;
- 11 Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat” Sopot w 2015 r. –Grand Prix, wyróżnienie za najlepiej wykonany utwór współczesnego kompozytora oraz nagroda dla najlepszego zespołu festiwalu (ogłoszona werdyktem doktorantów Akademii Muzycznej w Gdańsku).
- V Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „O Złotą Wstęgę Solczy” w Ejszyszkach na Litwie w 2016 r – Grand Prix.
- IV Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. J. Świdra w Cieszynie – Grand Prix oraz Nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora współczesnego.
Dużym sukcesem zespołu jest zdobycie dwóch drugich miejsc na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Polifonico Guido di Arezzo” we Włoszech, w sierpniu 2017 r. Zespół zdobył dwa II miejsca w kategoriach: obowiązkowej i monograficznej. W maju 2018 r. Art’n’Voices zdobyło I miejsce podczas 49. Turnieju Chóralnego „Legnica Cantat”, Grand Prix nieoficjalnego jury seminarium chórmistrzowskiego oraz Nagrodę PZCHiO za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego.
W lipcu 2018 r. zespół odbył trasę koncertową po Prowansji we Francji.
Ostatnim sukcesem Art’n’Voices było zdobycie I miejsca „Złoty Dyplom” i Nagrody Specjalnej za najlepiej wykonany utwór Feliksa Nowowiejskiego na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie (czerwiec 2019 r.).
Obecnie zespół pracuje nad nagraniem i wydaniem płyty z utworami współczesnych młodych kompozytorów polskich.
W skład zespołu wchodzą:
soprany:
Małogorzata Priebe
Maria Krueger
alty:
Anna Rocławska-Musiałczyk
Marta Jundziłł
tenory:
Mateusz Warkusz
Szymon Duraj
basy:
Tomasz Chyła
Filip Czajkowski
Błażej Musiałczyk - pochodzi z Sieradza. Na stałe związany z Wejherowem i Gdańskiem, gdzie od 2006 roku pełni funkcję organisty Archikatedry Oliwskiej, jak również prezentera znajdujących się tam słynnych na całym świecie organów. Jest wykonawcą ponad pięciuset koncertów. Od 2010 roku pełni funkcję dyrygenta chóru Gdańskiego Seminarium Duchownego. Zajmuje się również działalnością dydaktyczną, prowadząc klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu, której uczniowie zdobywają najwyższe laury na konkursach muzyki organowej, a absolwenci z powodzeniem kontynuują naukę w uczelniach w Polsce i za granicą.
Błażej Musiałczyk jest dyrektorem Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi, pomysłodawcą oraz dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego – Sieradzka Jesień Organowa oraz pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Muzycznego „Niepodległa Wielu Wymiarów” realizowanym na całym Pomorzu.
Ponadto Błażej Musiałczyk jest prezesem Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki, w ramach której realizuje szereg działań promujących muzykę organową. Na stałe współpracuje ze znakomitym trębaczem - Pawłem Huliszem, zespołem Tubicinatores Gedanenses oraz sopranistką Małgorzatą Rocławską, z którymi koncertuje na wielu festiwalach w Polsce i Europie.
Naukę gry na organach rozpoczął w Salezjanskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku, w klasie mgr Michała Olszewskiego, kontynuującego tradycję słynnej szkoły organistowskiej w Przemyślu. Jest absolwentem Gdańskiej Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego . Laureat III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumi w roku 2005.
W roku 2010 ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a w roku 2018 Podyplomowe Studia w zakresie Zarządzania Oświatą w Wyższej Szkole Zarządzania w Gdańsku.
Umiejętności gry doskonalił na wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak Olivier Latry, Peter van Dijk, Bruno Oberhammer, Wolfgang Deutsch, Jose Enrique Ayarra Jarne, Jaroslav Tuma, Julian Gembalski oraz Pierre Pincemaille i Wolfgang Seifen( improwizacja organowa).
W roku 2006 wziął udział w nagraniu płyty "Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku - Oliwie" która została nominowana do nagrody Fryderyka, a następnie uzyskała status złotej płyty. W 2017 roku nagrał płytę w Kościele pw. Św. Trójcy w Gdańsku wraz z zespołem trębaczy barokowych Tubicinatores Gedanenses.
Wraz z trójmiejskimi organistami dokonał pierwszego na świecie nagrania wszystkich dzieł organowych Daniela Magnusa Gronaua. W roku 2019 został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotym medalem „Zasłużony dla kultury Polskiej” Posiada na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji. Koncertuje jako solista i kameralista.