Nasze twórczynie ludowe: Anna Przytarska i Hanna Behrendt, członkinie Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi, zostały zaproszone na IV Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa do Nowego Tomyśla, który odbył się w dniach 22 – 25 sierpnia br. na terenie Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu.
Na ten czas miasto stało się światową stolicą wikliny i plecionkarstwa. W festiwalu wzięło udział blisko 400 uczestników z 75 krajów świata z pięciu kontynentów (Europy, Azji, Australii, Afryki i Ameryki Pd.). Honorowy patronat nad festiwalem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Na ceremonię uroczystego otwarcia do Nowego Tomyśla przybyło wielu znakomitych gości: przedstawiciele władz lokalnych z wielu regionów świata, m.in. Chile, Francji i Niemiec. Prezydenta RP reprezentował Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. Przybyli senatorowie, posłowie, wojewodowie i marszałkowie, starostowie, burmistrzowie i wójtowie Województwa Wielkopolskiego, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń.
Nad przebiegiem ceremonii czuwał Andrzej Pawlak, Komisarz Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu - ambasador polskiej wikliny na świecie.
Uroczystość otwarcia festiwalu urozmaiciły występy zespołów folklorystycznych z kraju i z zagranicy. Festiwalowi towarzyszył Międzynarodowy Konkurs Plecionkarstwa, w którym Grand Prix zdobyła Berit Ida Ludtke z Niemiec, zwyciężczyni w kategorii abstrakcyjna forma dekoracyjna, w kategorii koszy pierwsze miejsce zdobył Daniel Martin z Francji, w kategorii galanteria wygrała Raisa Ramanenya z Białorusi, a drugie miejsce w tej samej kategorii zdobyła nasza zweryfikowana twórczyni ludowa, członkini Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi – Hanna Behrendt.
W trakcie trwania konkursu (15 godz.) wykonała misterną, miniaturową miseczkę z korzenia sosny rzadko już dzisiaj stosowaną techniką spiralną.
We wszystkich tych kategoriach nagrodzono trzy pierwsze miejsce, były też wyróżnienia.
Dyplomem i medalem została uhonorowana druga nasza twórczyni Anna Przytarska, która plecionkarstwa uczyła się pod okiem naszej mistrzyni. Trzeba nadmienić, iż samo zaproszenie do udziału w tym światowym wydarzeniu kulturalnym było już wielkim wyróżnieniem.
Udział w festiwalu i konkursie był kolejnym doświadczeniem, okazją do czerpania inspiracji, doskonalenia umiejętności i możliwością wymienienia się uwagami z innymi twórcami i rękodzielnikami z całego świata.
Tekst M. Ollick, zdjęcia A. Przytarska