Dla większości tucholan spacer po mieście kojarzy się zazwyczaj z chodzeniem po dobrze znanych „kątach”, a zwiedzanie Tucholi przez turystów to głównie stare miasto i wizyta w Muzeum Borów Tucholskich. Nic bardziej mylnego.
Borowiackie Towarzystwo Kultury od kilku lat podczas Europejskich Dni Dziedzictwa organizuje niezwykłą przechadzkę ulicami Tucholi. Każdorazowo spacer odbywa się inna trasą – dobraną do tematu związanego z historią Tucholi. Dodatkową atrakcją spaceru jest wieczorna pora, który rozbudza ciekawość i dodaje tajemniczości. W tegorocznym spacerze wzięli udział mieszkańcy nie tylko z Tucholi, w różnym wieku i całymi rodzinami. Podkreślali, że po raz kolejny mogli zobaczyć Tucholę od nieco innej strony i w innym świetle. Wielu z nich dopowiadało własne historie związane z odwiedzanymi miejscami.
W trakcie piątkowego spaceru uczestnicy poznali przesłania i tajemnice małej architektury sakralnej – figur i kapliczek przydrożnych posadowionych na trasie spaceru, która wiodła ulicami: Chojnicką, Lipową, Kościelną, Krzywą, Nowodworskiego, Podgórną, Tylną, Krótką na pl. Wolności, dalej ulicą ks. ppłka J. Wryczy do Pomnika św. Małgorzaty. Tam patronka miasta spowita w specjalnie przygotowanej na tą okoliczność iluminacji „przemówiła” do uczestników spaceru. Wydarzenie zakończył minireczital w wykonaniu Tomasza Kotowskiego i Januarego Porębskego i wspólna fotografia, a panie Zenobie Majka i Elżbieta Danecka z KGW raczyły spacerowiczów kuchem, chlebem ze smalcem i ciepłymi napojami. Przewodnikiem po mieście była Maria Ollick.
Wydarzenie zrealizowane było jako zadanie publiczne współfinansowane przez gminę Tuchola.
Tekst: Maria Ollick, Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi
Zdjęcia: Jarosław Iwicki