Już po raz drugi w dniach 22 i 23 kwietnia br. Pelplin gościł uczestników II Areopagu z całego Pomorza. Wśród nich znalazła się nasza regionalistka pani Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi.
Tym razem przewodnim tematem spotkania była kwestia edukacji regionalnej na Pomorzu. W pierwszym dniu seminarium prof. Cezary Obracht – Prondzyński pierwszym wykładem „wyprowadził słuchaczy na szkolne rozdroża”, mówiąc m.in. o różnych rodzajach ryzyka, na jakie narażeni są ludzie zajmujący się dzisiaj edukacją.
Ks. prof. Jan Perszon przedstawił dość smutny obraz szybkiego odchodzenia od tradycji, jakie ma miejsce na Kaszubach. Prezes ZK-P Łukasz Grzędzicki w swoim referacie poświęcił uwagę nauczaniu języka kaszubskiego oraz potrzebie rozwijania edukacji regionalnej w pomorskich szkołach. Piątkowe obrady zakończyły się krótkim koncertem promującym płytę z pieśniami „Pustej Nocy” wydaną przez ZK-P.
Drugi dzień obrad Areopagu był dniem „praktyków" w edukacji regionalnej. Rozpoczął się referatem Karoliny Keler (AP w Słupsku), która mówiła o doświadczeniach w nauczaniu języka kaszubskiego w słupskich szkołach. Z kolei dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Gdyni Dariusz Kruca zwrócił uwagę na kwestie umiłowania ojczyzny i tradycji w szkołach katolickich.
Dyrektor Marian Gostkowski z Katolickiego LO i Gimnazjum w Kartuzach, opierając się na przykładzie prowadzonej przez siebie placówki, opowiadał o edukacyjno-wychowawczej roli regionalizmu.
Ostatni panel dyskusyjny poświęcono borowiackim doświadczeniom edukacyjnym, które referatem wzbogaconym prezentacją multimedialną i materiałami promocyjnymi przedstawiła Maria Ollick – prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury, dziedzictwu kulturowemu Powiśla (Piotr Widz) oraz „uczbie regionalnej” na Kociewiu (Michał Kargul).
Obradom przysłuchiwali się biskupi diecezji pelplińskiej: ks. bp Ryszard Kasyna, który otworzył obrady i ks. bp Wiesław Śmigiel, klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie oraz nauczyciele, działacze regionalni i studenci kulturoznawstwa i etnofilologii. Zapis dźwiękowy wszystkich referatów i dyskusji zamieszczono na stronie „Radia Głos”. Obrady odbywały się w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie.
Tekst i zdjęcia: Maria Ollick, prezes BTK w Tucholi