„Echo rogów myśliwskich” – to tytuł najnowszej wystawy znanego tucholskiego sygnalisty Piotra Grzywacza. Tym razem nie rogi myśliwskie, a plakaty. Jest ich sto.
„Kolejna setka pozostała w moich rzadko otwieranych wielkich kopertach. Ekspozycja znajduje się w dwóch salach wystawowych Tucholskiego Ośrodka Kultury. Ubogacona kilkoma rogami myśliwskimi oraz pelerynami stowarzyszeń, do których mam przyjemność należeć, stanowi cenny dokument i świadectwo rozwoju sygnałów myśliwskich w Polsce” – przyznaje autor ekspozycji.
Pomysł urządzenia wystawy, z pewnością pierwszej w Polsce, zrodził się na bazie trzech jubileuszy, które osobiście dotykają autora w tym roku. „Są to: 50-lecie Technikum Leśnego w Tucholi, szkoły mojej leśnej edukacji i pracy zawodowej, 15-lecia Bractwa Świętego Huberta w Śliwicach, którego jestem członkiem - założycielem oraz 320. rocznicy powstania Zakonu Świętego Huberta na Kuksie w Republice Czeskiej, którego jestem członkiem. Z tej okazji skonstruowałem nowy instrument „Róg Hr. Franciszka Śporka” na wzór insygniów ustanowionych w 1695 roku” – dodaje Piotr Grzywacz.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Piotr Mówiński, dyrektor Tucholskiego Ośrodka Kultury. Sygnały myśliwskie zagrali uczniowie Technikum Leśnego, podopieczni Piotra Grzywacza z zespołu „Jenot” – Jagoda Cemka i Szymon Pikulik.
„Ucieszyło mnie liczne grono gości. ORŁ w Bydgoszczy reprezentował kol. Hubert Trzebiński, Przewodniczący Komisji Kultury, stowarzyszenia kulturalne, w tym członkowie Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, myśliwi, koledzy z pracy, mieszkańcy i przyjaciele. Wspólnie odśpiewaliśmy pieśń „Pojedziemy na łów”, zagrałem na „Rogu bawolim” i po raz pierwszy publicznie pokazałem „Róg Hr. Franciszka Śporka” oraz na nim zagrałem dwa utwory: „Apel na łowy” oraz „Hejnał Tucholi” - relacjonuje Piotr Grzywacz.
Głównym tematem wystawy są plakaty z konkursów, przeglądów, festiwali sygnałów i muzyki myśliwskiej. W tych obrazach można odczytać historię i dynamikę rozwoju sygnałów myśliwskich w Polsce, których początek miał miejsce w Tucholi w 1983 roku. Prawie 10 lat trwał tylko w Tucholi, jako jedyny, otwarty dla wszystkich amatorów z kraju i zagranicy konkurs organizowany w naszym kraju. Tworzenie kolejnych ośrodków konkursowych oraz organizację mistrzostw „O Róg Wojskiego” można poznać podczas oglądania bardzo ciekawych, kolorowych plakatów. Wartość wystawy doceniły także media na czele z ekipą telewizyjną popularnego magazynu „Ostoja”.
Tekst i zdjęcia przesłane przez Piotra Grzywacza
fot. Licznie zgromadzeni goście wystawy
fot. Piotr Grzywacz gra na rogu bawolim
fot. Piotr Grzywacz i Róg Hr. F. Śporka
fot. Sygnaliści JENOT