W kwietniu w gminie Tuchola ruszy kolejna edycja programu „FreD goes net” skierowanego do młodych osób od 14. do 21. roku życia, które eksperymentują z substancjami psychoaktywnymi.
Projekt będzie realizowany dzięki współpracy burmistrza Tucholi z Poradnią Terapii Uzależnień i Współuzależnienia od Alkoholu w Tucholi.
„FreD goes net” to międzynarodowy, sprawdzony program opracowany w Niemczech i realizowany w Europie. W województwie kujawsko-pomorskim został wdrożony w pięciu miastach: Tucholi, Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu i Brodnicy. Ideą programu jest podjęcie wczesnej interwencji wobec młodych osób, które mają za sobą pierwszy kontakt z alkoholem czy narkotykami, nierzadko związany z konfliktami z prawem.
Realizację programu rozpoczyna informacja o ofercie programu przekazana młodej osobie przez pedagogów szkolnych, policję czy kuratorów w sytuacji kwalifikującej do udziału w programie. Kolejnym etapem są indywidualne rozmowy motywujące, następnym natomiast 8-godzinny cykl zajęć.
Program uczy młodych ludzi dokonywania właściwych wyborów, odpowiedzialności, podnosi wiedzę na temat używania środków psychoaktywnych oraz zachęca do oceny ryzyka, a w sytuacjach tego wymagających – motywuje do podjęcia leczenia.
Uczestnicząc w programie, można liczyć także na łagodniejsze działania prawne i dyscyplinarne w przypadku konfliktów z prawem.
Zajęcia w ramach programu prowadzone są przez kierownika poradni, terapeutę – Mariusza Sokołowskiego. Dodatkowe informacje można uzyskać w Punkcie Konsultacyjnym dla Osób Uzależnionych od Narkotyków i Ich Rodzin w Tucholi, u. Nowodworskiego 14-18, który jest czynny w każdą środę w godzinach od 11.00 do 14.00. Udział w programie jest bezpłatny.
Ważne jest, aby w tej sprawie młodzież kontaktowała się bezpośrednio z realizatorem programu. Można to zrobić poprzez przesłanie sms-a o treści: „imię i nazwisko, data urodzenia. Chciałbym wziąć udział w programie Fred” pod nr telefonu 504-047-049.
W Tucholi to już trzecia edycja programu. Dwie poprzednie zakończyły się sukcesem. Młodzież, która ukończyła program, przekazała o nim pozytywnie opinie. Nie bez znaczenia jest również czynna współpraca pełnomocnika burmistrza ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, pedagogów szkolnych oraz kuratorów sądowych, ponieważ bez niej zachęcenie młodzieży do udziału w programie nie byłoby możliwe.