29 kwietnia i 5 maja br. odbyły się kolejne spotkania młodych poszukiwaczy tradycji z Gimnazjum nr 1 im. dra K. Karasiewicza w Tucholi.
Zajęcia prowadzone są przez Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholiw ramach warsztatów edukacji regionalnej pn. „A czy znasz Ty bracie młody…”.
29 kwietnia młodzież spotkała się w Muzeum Borów Tucholskich. Było to trzecie z kolei spotkanie składające się z dwóch bloków tematycznych. W pierwszym była możliwość skonfrontowania zdobytej wiedzy o codziennym życiu dawnych mieszkańców Borów w zaaranżowanej scenerii chaty borowiackiej. Tematem drugiej części zajęć był krajobraz przyrodniczy Borów Tucholskich, jak go chronić, fauna i flora naszych lasów oraz praca w lesie dawniej i dziś.
Na początku spotkania, w pierwszej izbie na chwilę zatrzymano się, by porozmawiać o historii Tucholi. Makiety średniowiecznej Tucholi i rynku z początku XX w. pozwoliły na poruszenie wyobraźni i wczucie się w rolę średniowiecznych mieszkańców handlujących na miejskim majdanie albo prababek odwiedzających sklepy przy tucholskim rynku w poszukiwaniu towarów bławatnych i kolonialnych.
Trzecie spotkanie poprowadziły: Maria Ollick (BTK), Anna Wedel-Sala (specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Tuchola) przy udziale koordynatorek projektu – Elżbiety Pieczki i Urszuli Rezmer oraz pracowników muzeum.
Waźmijma my sia, weźma razem…
Z kolei 5 maja, podczas czwartego spotkania, uczestnicy poznawali przyśpiewki i pląsy borowiackie. Przy okazji wzbogacili swoje słownictwo gwarowe i skosztowali kruchych ciasteczek nadziewanych jabłkami. Zdobywana sukcesywnie wiedza na temat życia codziennego dawnych mieszkańców Borów pozwala powoli na znalezienie odpowiedzi na pytanie postawione w tytule warsztatów.
Zajęcia poprowadzili: Maria Ollick, Elżbieta Pieczka, Urszula Rezmer i Radosław Megger.
Warsztaty odbywają się w ramach Konkursu na Realizację Zadania Publicznego ogłoszonego przez Gminę Tuchola.