W tym artykule przedstawiamy zadania z zakresu „Wspierania inicjatyw na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”, na które gmina Tuchola przeznaczyła kwotę w wysokości 13.000 zł.
Zadania te realizowały:
- Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Raciąż
- Polski Związek Niewidomych Okręg Kujawsko-Pomorski Koło Powiatowe PZN w Tucholi
- Stowarzyszenie „Tucholski Pegaz”
- Borowiackie Towarzystwo Kultury
- Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
- Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarząd Rejonowy w Tucholi
Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Raciąż – przyznana dotacja 1.000 zł
Zadanie pn. „Raciąskie losy w obrazie i dokumencie” zrealizowane przez stowarzyszenie miało na celu przypomnienie i ponowne odkrycie powszednich losów społeczności zamieszkującej parafię Raciąż.
W miarę upływu lat lokalne wydarzenia zacierają się w pamięci i odchodzą w zapomnienie. Zamiarem stowarzyszenia było „odkurzenie” i przypomnienie tych wydarzeń, aby ponownie ujrzały światło dzienne. Postawiony cel stowarzyszenie osiągnęło za pomocą zebranych kolejnych partii starych fotografii, ale nie tylko. Zebranym fotografiom towarzyszyły archiwalne dokumenty, jako swego rodzaju dopełnienie przekazu.
Wystawa fotograficzna pn. „Raciąskie losy w obrazie i dokumencie” odbyła się 23 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej w Raciążu.
Polski Związek Niewidomych Okręg Kujawsko-Pomorski Koło Powiatowe PZN w Tucholi – przyznana dotacja 900 zł
„Wielkanoc po borowiacku” - zadanie zorganizowane dla członków Koła Powiatowego PZN w Tucholi oraz ich opiekunów – około 20 osób. Jego celem było propagowanie kultury borowiackiej związanej z obchodami Wielkanocy – zwyczaje, obyczaje i tradycje, dotyczące zarówno przygotowań do obchodów tego święta, jak i samego przebiegu i okresu bezpośrednio po Wielkanocy, o których opowiedziała uczestnikom Maria Ollick – regionalistka. Jednym z działań tego spotkania był quiz z nagrodami na temat przedstawionych tematów, który utrwalił uczestnikom wiedzę o kulturze borowiackiej.
Stowarzyszenie „Tucholski Pegaz” – przyznana dotacja - 2.592 zł
„Spotkania z muzyką” to koncerty dla dzieci i młodzieży przeprowadzone przez Filharmonię Pomorską z Bydgoszczy. Cykl składał się z 6 spotkań - koncertów w sali widowiskowej Tucholskiego Ośrodka Kultury. Celem tego zadania było przybliżenie muzyki poważnej w sposób zabawny i dowcipny, jednocześnie opowiadając o instrumentach i technikach gry. Projekt miał zapewnić szerszy dostęp do tzw. kultury „wyższej” organizowanej przez profesjonalnych muzyków. Koncerty, a zarazem ich omówienie miały uwrażliwić dzieci i młodzież oraz wychowanie młodego pokolenia przez muzykę.
Borowiackie Towarzystwo Kultury - przyznana dotacja – 4.100 zł
„Chabry i kąkole haftowane w szkole” – rodzinne warsztaty haftu kaszubskiego szkoły tucholskiej i borowiackiej dla dzieci i mam w Szkole Podstawowej nr 1 im. Ks. ppłk. J. Wryczy w Tucholi.
Celem zadania była kontynuacja tradycji, podtrzymywanie i popularyzacja dziedzictwa Borów Tucholskich poprzez zainteresowanie młodych sztuką haftu oraz zapoznaniem ich z historią, wzornictwem, kolorystyką, podstawowymi ściegami i techniką konserwacji haftu kaszubskiego szkół tucholskiej i borowiackiej. W realizacji zadania uczestniczyło 37 osób – 20 dzieci i młodzieży oraz 17 osób dorosłych.
„Ksiądz Konstantyn Kreft – Sługa Boży, męczennik, społecznik”. Retrospektywna wystawa – dokument w 150. rocznicę urodzin
Mieszkańcy Tucholi wystąpili z prośbą do stowarzyszenia o przygotowanie w formie wystawy wspomnienia o ks. Konstantynie Krefcie w związku ze zbliżającą się 150. rocznicą jego urodzin. Podczas wernisażu Maria Ollick przypomniała życiorys ks. Konstantyna Krefta, Adam Węsierski przedstawił działalność polityczno-patriotyczną księdza i jego wpływ na relacje ze starostą Jerzym Hryniewskim. Na ekspozycję składało się 29 plansz, 3 gabloty z dokumentami, figury, ornaty, sztandary oraz projekty budowy kościoła pw. Bożego Ciała w Tucholi. Prezentację multimedialną - „Obóz koncentracyjny Stuthof” przedstawili uczniowie gimnazjum. W prezentację wpleciono wiersz autorstwa Danuty Rychter, poezję i prozę obozową. Uroczystość zakończyła msza św. o rychłą beatyfikację ks. dra Konstantyna Krefta. Ekspozycji towarzyszył wydany na tę okoliczność katalog wystawy.
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie – przyznana dotacja – 2.000 zł
Warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży - zorganizowane dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tucholi. Zajęcia prowadziło 10 twórców ludowych. Uczniowie przez 3 dni nabywali umiejętności tworzenia wzorów haftu kaszubskiego szkoły tucholskiej, rzeźby, plecionkarstwa, malarstwa i haftu czepcowego (złotogłowia).
Dzieci uczyły się rzeźbienia w drewnie - od przygotowania drewna, jego konserwacji do posługiwania się dłutkiem, nożem, szlifowania rzeźb np. ptaszków, aniołów. Nabyły umiejętności plecionkarstwa z korzeni sosny i jałowca oraz malowania na papierze i płótnie. Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci.
Promowanie borowiackiej sztuki ludowej - członkowie stowarzyszenia promowali borowiacką sztukę ludową poprzez uczestnictwo w XIX Zjeździe Kaszubów w Rumii oraz XIX Forum Twórczości Ludowej w Somoninie.
Zjazd Kaszubów to coroczne plenerowe spotkanie, podczas którego można obcować z kulturą kaszubską. W ramach tej imprezy organizowany był przemarsz, podczas którego twórcy mieli możliwość do zaprezentowania strojów charakterystycznych dla kultury danego regionu.
Forum w Somoninie to spotkanie, w którym biorą udział twórcy ludowi Kaszub oraz zaproszeni twórcy z innych regionów Polski. Podczas Forum odbywały się spotkania tematyczne, pokazy prac twórców na żywo na wystawianych stoiskach oraz występy zespołów folklorystycznych. Było to integracyjne spotkanie środowiska twórców ludowych i młodzieży szkolnej. Impreza trwała 2 dni.