Dotacje proekologiczne – spotkanie dla mieszkańców.
W dniu 6 lutego 2018 r. w Tucholskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie dla osób zainteresowanych wymianą starego pieca na paliwo stałe na nowy, ekologiczny piec oraz osób zainteresowanych instalacją na swoich nieruchomościach instalacji do odnawialnych źródeł energii.
Zainteresowanie spotkaniem przerosło przewidywania organizatorów. Pierwotnie planowane miejsce spotkania okazało się za małe i trzeba było zamienić je na większą salę. Ostatecznie w spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób.
Pierwsza część spotkania dotyczyła programu EKOPIEC 2018 realizowanego przez Gminę Tuchola we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Najważniejszym punktem tej części spotkania było losowanie uczestników pierwszej edycji programu. Po ustaleniu uczestników projektu dokonano także losowego przydzielenia numerów wszystkim pozostałym chętnym, aby usprawnić kolejne działania w tym kierunku, które są planowane przez Gminę w najbliższych latach.
Lista osób wybranych do tegorocznej edycji projektu oraz wylosowana kolejność wszystkich zainteresowanych jest dostępna do wglądu w Urzędzie Miejskim w Tucholi.
Przypominamy, iż osoby wybrane do uczestnictwa w projekcie planowanym do realizacji na rok bieżący, do czasu skontaktowania się z nimi przez uprawnioną osobę nie powinny podejmować żadnych działań w zakresie samodzielnego zakupu i wymiany pieca.
W drugiej części spotkania przedstawiciele Fundacji GlobalECO promującej odnawialne źródła energii (OZE) przedstawili prezentację dotyczącą aspektów technicznych dostępnych technologii oraz zasady i możliwości pozyskania dofinansowania na realizację przedmiotowych zadań.
Odnawialne źródła energii można z grubsza podzielić na 3 rodzaje: produkujące prąd, produkujące ciepło do ogrzania domu i produkujące ciepło do ogrzania ciepłej wody użytkowej.
Prąd produkuje instalacja fotowoltaiczna. W prezentacji przedstawiono wyliczenia, iż instalacja zakupiona w ramach projektu, przy zastosowaniu bilansowania, spłaca się po 4-5 latach. Przy dobrze zaprojektowanej instalacji roczny koszt prądu dla gospodarstwa domowego powinien ograniczyć się do około 160 zł.
Inną grupą źródeł OZE, są źródła produkujące ciepło do ogrzania ciepłej wody użytkowej. Zaliczamy do nich kolektory słoneczne i pompy ciepła. Przy ich zastosowaniu w cieplejszych okresach roku można tanim kosztem uzyskać ciepłą wodę użytkową bez konieczności uruchamiania pieca. Co ważne te źródła ciepła są praktycznie bezobsługowe.
Ostatnia grupą OZE są źródła służące do produkcji ciepła niezbędnego do ogrzania budynku. Tu zastosowanie mają jedynie pompy ciepła i piece na pellet. Pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe, a produkowane przez nie ciepło jest bardzo tanie, jednak ich minusem jest konieczność poniesienia dużych nakładów inwestycyjnych. Kotły na pellet można zastosować w każdej kotłowni dotychczas obsługiwanej przez piec węglowy. Zarówno koszt inwestycji w piec, jak i koszt paliwa są tu zbliżone cenowo do pieców węglowych, jednak są w stosunku do nich bezkonkurencyjne biorąc pod uwagę ekologię. Zanieczyszczenia produkowane przez kotły na pellet są 10-20 razy mniejsze, niż zanieczyszczenia produkowane przez kotły węglowe.
Przedstawiciele Fundacji przedstawili również zasady udzielanego wsparcia. Najważniejszą informacją dla osób zainteresowanych była planowana wielkość dofinansowania zadania. Dofinansowanie w poprzednich naborach wyniosło 50 % kosztów kwalifikowanych, jednak można zaobserwować w poszczególnych województwach tendencję do podnoszenia intensywności wsparcia nawet do około 80%. Czy w naszym województwie również tak będzie? Czas pokaże, jednak nawet z dofinansowaniem 50% odnawialne źródła energii są doskonałą inwestycją proekologiczną oszczędzającą czas i pieniądze inwestora.