14 września br. ulicami Tucholi przeszła bardzo liczna grupa mieszkańców w poszukiwaniu śladów „Tucholskich Dróg do Niepodległości”. Organizatorem spaceru po raz czwarty podczas Europejskich Dni Dziedzictwa było Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi.
O godz. 19:30 w Szkole Podstawowej nr 2 spacerowiczów witał dr Kazimierz Karasiewicz i jego córka Zofia, zapraszając do obejrzenia w holu wystawki poświęconej życiu i działalności patriotycznej patrona szkoły.
Następnie wszyscy udali się na trasę spaceru, by na Cmentarzu Parafialnym i pod Mauzoleum Pomordowanych w Rudzkim Moście spotkać się z duchami Tucholskich Tytanów Niepodległościowych ubranych w stroje z epoki i zapalić w miejscu ich spoczynku Znicze Pamięci. Na cmentarzu znajdują się również mogiły wielu powstańców wielkopolskich, hallerczyków, polskich ułanów, piłsudczyków, żołnierzy walczących na Zachodzie i w II Armii WP.
Spacerując ulicami miasta, napotykano na miejsca związane z pracą organiczną, pracą u podstaw i szeroką działalnością niepodległościową polskich organizacji społecznych w okresie zaborów.
Wydarzenie zakończyło się na dziedzińcu Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty–Połczyńskiego i Technikum Leśnego im. Adama Loreta. Tu młodzież ZSLiA przedstawiła scenki z życia patrona szkoły wzbogacone oprawą muzyczno-wokalną.
Organizatorzy zaprosili uczestników na scenkę militarną w wykonaniu historycznych grup rekonstrukcyjnych, po zakończeniu której odbyła się prezentacja umundurowania żołnierzy Frontu Pomorskiego gen. Hallera wydzielonego z Frontu Wielkopolskiego (m.in. uczestników Powstania Wielkopolskiego).
Wieczór zakończył się biesiadą z patriotyczną pieśnią i regionalnym jadłem. Były też rozdawane kartki patriotyczne wydane przez Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i biogramy Tucholskich Tytanów Niepodległościowych. Przewodnikiem po Tucholskich Drogach do Niepodległości była Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy swoją pomocą włączyli się w organizację tego wydarzenia: młodzieży Szkoły Podstawowej nr 2 im Kazimierza Karasiewicza, Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego, Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty–Połczyńskiego, Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. Ziemi Tucholskiej, nauczycielom i dyrekcji tych szkół, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, pracownikom tucholskiego starostwa, drużynie „Strzelców”, rekonstrukcyjnym grupom: Towarzystwu Historycznemu z Kcyni i „Historia i Pamięć” z Tucholi, harcerzom tucholskiego Hufca ZHP i lokalnym mediom.
„Dziękujemy za liczny udział mieszkańcom miasta, szczególnie młodzieży. To była naprawdę NIEPODLEGŁA dla WSZYSTKICH – żywa lekcja historii regionalnej z pamięcią w tle” – podkreśla Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi.
Wydarzenie wsparte zostało dotacją gminy Tuchola w ramach konkursu na realizację zadania publicznego i Banku „Santander” w ramach nagrodzonego projektu „Sztafetą przez pokolenia” z okazji „100-lecia Niepodległej”.
Informacja: Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi
fot. Borowiackie Towarzystwo Kultury
fot. Jarosław Iwicki