29 stycznia br. od godzin porannych mieszkańcy Tucholi świętowali 99. rocznicę powrotu naszego miasta do Polski po 148 latach pruskiej niewoli. Była uroczysta msza św. w kościele pw. św. Bartłomieja i manifestacja patriotyczna pod pomnikiem – mauzoleum ofiar faszyzmu, a popołudniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Janty–Połczyńskiego odbył się „Wieczór Patriotyczny”, którego organizatorem, wspólnie z gościnną biblioteką, było Borowiackie Towarzystwo Kultury.
Licznie zebranych gości powitała dyrektor biblioteki Hanna Szramka, a wieczór poprowadziła Maria Ollick, prezes BTK. Wieczorowi towarzyszyła wystawa prac Czesława Frydy (członka BTK) pt. „Polskie Orły”, na której wyeksponowano chronologicznie 108 wizerunków orła zapisanych w polskiej heraldyce. Artysta opowiedział o tym, co mu w duszy gra, o swojej pasji - pirografii, czyli wypalaniu w drewnie. Owocem jego pracy artystycznej, oprócz orłów, jest 830 herbów polskich miast, 266 postaci papieży – od św. Piotra do Franciszka, Droga Krzyżowa, ponad 100 zwierząt prawnie chronionych, są również znaki różnych organizacji, stowarzyszeń, postaci z polityki i bajek. Wystawa „Polskie Orły”, oprócz walorów artystycznych, ma wielki ładunek emocjonalny i edukacyjny charakter.
Wspólne śpiewanie rozpoczął Dariusz Krygowski utworem „Dwie rzeki” ze słowami patrona biblioteki Aleksandra Janty-Połczyńskiego i muzyką Stanisława Janty-Połczyńskiego. W swobodnej i pełnej serdeczności atmosferze żywiołowo śpiewano pieśni patriotyczne i żołnierskie, m.in. „Raduje się serce, raduje się dusza”, „Hej, hej ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Jak to na wojence ładnie”, „Marsz Pierwszej Brygady” i wiele innych.
Na zakończenie zaśpiewano piosenkę o Tucholi „Jesteś”, do której muzykę skomponował Piotr Talkowski, a słowa napisał Józef Sporny, długoletni prezes BTK. Wydarzenie to od kilku lat współtworzone przez MBP, BTK i lokalną społeczność ma na celu pielęgnowanie uczuć patriotycznych oraz wzmacnianie historycznej i obywatelskiej odpowiedzialności.
Tekst i zdjęcia: Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi