27 marca br. w świetlicy starej borowiackiej wsi Błądzim zebrały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które chcą poznać tajniki haftu kaszubskiego szkoły borowiackiej i tucholskiej. Pierwsze 3-godzinne spotkanie obejmowało wiedzę teoretyczną o kulturze Borów Tucholskich, zapoznanie z podstawową literaturą oraz pierwsze próby z igłą, płótnem i muliną.
Wykład „Bory Tucholskie dawniej i dziś: mieszkańcy, życie codzienne, kultura, gwara, obrzędy i zwyczaje” oraz krótką historię haftu i jego genezę przedstawiła Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury, ilustrując go prezentacją multimedialną. Dalszą, praktyczną część zajęć warsztatowych poprowadziły wielokrotnie nagradzane w konkursach współczesnej sztuki ludowej w dziedzinie haftu dwie instruktorki z certyfikatem i zweryfikowane przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych - Barbara Karnecka i Anna Przytarska.
Zajęcia warsztatowe obejmować będą 30 godzin zegarowych prowadzonych jednocześnie przez 2 instruktorki. Głównym celem kursu jest kultywowanie i podtrzymywanie tradycji związanych z regionem Borów Tucholskich, a końcowym rezultatem kursu mają być nabyte umiejętności samodzielnego wykonania haftu kaszubskiego (borowiackiego i tucholskiego) na elementach stroju regionalnego.
Tekst i zdjęcia: Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury