Jesienią 1939 r. doszło do Zbrodni Pomorskiej. Niemcy zamordowali wtedy przeszło 30 tys. mieszkańców dawnego województwa pomorskiego. Wkrótce po napaści Niemiec na Polskę okupanci przystąpili do ludobójczej akcji „odpolszczania” polskich ziem, które przyłączono do III Rzeszy. Według zaplanowanych wcześniej działań i ustalonych list doszło do masowych rozstrzeliwań ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji – nauczycieli, księży, urzędników państwowych, działaczy narodowych, społeczników również kupców i rolników.
W 80. rocznicę pierwszej egzekucji, którą 24 października 1939 roku w lesie w Rudzkim Moście przeprowadzili Niemcy, harcerzom z tucholskiego Hufca ZHP o tych, którzy stracili tam życie, o historii tego miejsca opowiedzieli instruktorzy – seniorzy Maria i Jerzy Ollickowie.
Ku czci ofiar tej okrutnej zbrodni razem z druhnami i druhami zapalili na dołach śmierci znicze pamięci. W piątek (25.10) młodzież Nowodworka wraz z nauczycielami historii wybrała się również na miejsce kaźni, by zamanifestować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, przy pomniku złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicze.
Trzeba przypominać o tych tragicznych kartach naszej historii, mówić o tym młodym. Muszą znać fakty historyczne, również te tragiczne, by mogli budować swoją tożsamość opartą na prawdzie.
Tekst i zdjęcia: Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi