21 lutego br. (piątek) o godz. 17.00 w Restauracji „Kuźnia”, za Urzędem Miejskim w Tucholi, odbędzie się trzecia edycja spotkania poetyckiego z cyklu „Literacka Kuźnia”. Projekt jest realizowany pod patronatem Burmistrza Tucholi i finansowany ze środków gminy Tuchola.
W spotkaniu udział wziąć może każdy. Wstęp wolny.
Program:
- Wieczór z gwiazdami:
- wieczór autorski poety Mateusza Bruckiego ze Starogardu Gdańskiego
- występ muzyczny uczennicy „Nowodworka” - Agaty Ostrowickiej
- „Różyczka” – konkurs na najlepszy wiersz wieczoru
- Warsztaty literackie - indywidualne rozmowy o tworzeniu i istocie wiersza.
Mateusz Brucki – ur. 28 III 1987 r. w Starogardzie Gdańskim, gdzie mieszka do dziś. Poezją zainteresował się na dobre w czasach licealnych. Z tego okresu pochodzą też jego pierwsze własne próby literackie.
Aktywność twórcza Bruckiego rozpoczęła się w roku 2007, kiedy zajął pierwsze miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O cisową gałązkę” im. Leona Wyczółkowskiego w Cekcynie w Borach Tucholskich. W ramach nagrody zadebiutował w miesięczniku literackim „Akant”. Konkurs ów jest organizowany do teraz, zaś poeta aktywnie udziela się podczas warsztatów rokrocznie organizowanych w ramach konkursu. Od tego roku, również nieprzerwanie, uczestniczy w Ogólnopolskich Literackich Spotkaniach Pokoleń w Kruszwicy-Kobylnikach, gdzie niejednokrotnie reprezentował Kociewie nie tylko jako uczestnik OLSP, ale także jako laureat.
W 2008 roku ukazał się debiutancki tomik Mateusza Bruckiego zatytułowany Wpół do wiersza, wydany w Pelplinie (wyd. Bernardinum). Został on ciepło przyjęty przez krytykę. Dwa lata później, jako stypendysta Urzędu Miasta Starogardu Gdańskiego, poeta opublikował kolejny zbiór wierszy pt.: Nie polecam nas bogom (Starogard Gdański, wyd. Ziemi Kociewskiej). W roku 2012, tym razem jako stypendysta Fundacji OKO-LICE KULTURY, wydał wybór swoich dotychczasowych erotyków wzbogacony o teksty najnowsze (Zblewo, wyd. Fundacja OKO-LICE KULTURY). Jest także współautorem i redaktorem zbiorowego tomiku zawierającego wiersze i prozę młodych twórców z Kociewia pt.: Zapowiedzi (Zblewo 2013, wyd. Fundacja OKO-LICE KULTURY).
Mateusz Brucki ma ponadto na swoim koncie kilkadziesiąt publikacji zbiorowych w almanachach wydawanych jako pokłosie ogólnopolskich konkursów poetyckich. Największymi sukcesami artysty, poza zdobyciem pierwszej „Cisowej gałązki” są: czterokrotne wyróżnienie drukiem w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Wawrzyn Sądecczyzny”, zajęcie drugiego miejsca w Turnieju Jednego Wiersza „O Srebrną Monetę Gałczyńskiego” podczas Festiwalu „Pisz i śpiewaj poezję” w Piszu w 2008 roku oraz zajęcie pierwszego miejsca i zdobycie lauru w I. Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O cisowy łuk” im. Leona Wyczółkowskiego w Bysławiu w Borach Tucholskich.
To właśnie Kociewie i Bory Tucholskie stanowią dla poety swoisty rezerwat, w którym pisanie przychodzi „łatwiej”.
W kwestii zainteresowań literackich Mateusza Bruckiego warto wymienić: życie i twórczość Jacka Kaczmarskiego, szeroko rozumiane zagadnienia powiązane z poezją śpiewaną, piosenką literacką i autorską, a także poezja okresu Młodej Polski, twórczość Bolesława Leśmiana i Tadeusza Nowaka, polska poezja najnowsza.
Za najważniejszą formę wypowiedzi poetyckiej uznaje ekfrazę – wierszowaną formę opisu plastycznego dzieła sztuki, przede wszystkim obrazu.
W przygotowaniu jest tomik wierszy, w którym zostanie zamieszczony cykl złożony tylko z ekfraz.
Poza „Akantem” Mateusz Brucki publikował swoje utwory w następujących pismach literackich: „Znaj”, „Pegaz Lubuski”, „Własnym Głosem”.
Na co dzień pracuje jako nauczyciel języka polskiego w Publicznym Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza w Starogardzie Gdańskim, gdzie stara się jak może zaszczepiać młodzieży swoją literacką pasję, opowiadać o Borach Tucholskich i dawać wiarę, że przed szkolnym Patronem należy ściągać czapki z głów.
Jest aktywnym członkiem starogardzkiej grupy Teatr Kuźnia Bracka, gdzie recytuje teksty poetów bliskich swemu sercu i, od czasu do czasu, czyta własne utwory.
Od września 2013 roku jest członkiem Rady Muzeum Ziemi Kociewskiej (dział Literatury i Sztuki Rodzimej). Gdyby miał zmienić pracę, chciałby zostać kolejarzem i jeździć tu i tam.