W Somoninie już po raz XVIII odbyło się Forum Twórczości Ludowej Ziemi Kaszubskiej. Wzięła w nim udział również 20-osobowa grupa twórców Borowiackiego Towarzystwa Kultury i Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego.
Na 5 stoiskach zaprezentowano hafty, czepce, ptaszki, rzeźbę w drewnie, miody i wyroby z wosku pszczelego, publikacje regionalne i wydawnictwa promocyjne. Wyjazd na forum odbył się w ramach „Programu Współpracy Gminy Tuchola z organizacjami pozarządowymi…” oraz realizowanego przez ZK-P zadania publicznego.
W sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Wybickiego w Somoninie, jak co roku, rozstawione zostały stoiska, na których artyści prezentowali swoje prace, a uczniowie mogli się przyjrzeć, jak one powstają. To niepowtarzalna okazja, aby młodzież mogła poznać osoby, które od lat zaangażowane są w rozwój kaszubskiej kultury, rzemiosła, twórczości, zrozumiała ich wartość i znaczenie.
Tematem przewodnim tegorocznego forum były gry i zabawy dziecięce na Kaszubach w XIX i XX wieku oraz historia tańca kaszubskiego. Zabawy i tańce prezentowały „Tuchlińskie Skrzaty” – szkolny zespół z Tuchlina, „oczko w głowie” wójta Sierakowic. W skład zespołu wchodzą trzy grupy taneczne oraz 5-osobowa kapela. Całością kieruje Irena Warmowska, nauczycielka historii. Występ z bogatym repertuarem, pełen autentyzmu i dziecięcej werwy zachwycił gości i uczestników forum. Dzisiejsze zespoły folklorystyczne na ogół zapominają o dzieciach, odtwarzają tylko tańce i zabawy dorosłych. Dlatego zespół ten od trzech lat prezentuje tradycyjne gry, zabawy dziecięce i zabawki, odkrywając je na nowo, co mu się doskonale udaje ku wielkiej uciesze widowni.
Przed stu laty bawiono się wszystkim tym, co można było znaleźć w obejściu, w lesie i na łące. Było dużo drewna, więc wykonywano wędki, rzeźbiono figurki. Wyplatano też koszyki, wiło wianki, szyto laleczki z gałganków i wełny. Dzieci same robiły sobie zabawki podczas wypasu zwierząt, na polach i łąkach. Najważniejsza w tym wszystkim była ich wyobraźnia i kreatywność. Artystyczną oprawą forum były stoiska twórców ludowych i rękodzielników z różnych stron Kaszub i Borów Tucholskich, które odwiedzane były przez uczestników forum i młodzież okolicznych kaszubskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w ramach zajęć edukacji regionalnej.
Forum jest coroczną imprezą regionalną przybliżającą tematykę dziedzictwa kulturowego i zawiera cały wachlarz tematów związanych z edukacją regionalną, rzemiosłem i twórczością ludową rdzennych Kaszubów. Organizatorami wydarzenia są Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie, Starostwo Powiatowe w Kartuzach, Gmina Somonino, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie im. Józefa Wybickiego oraz Stowarzyszenie „Przyjazna Wieś Kaszubska”. W obradach forum udział wzięły władze samorządowe powiatu kartuskiego, gminy Somonino oraz dyrektorzy szkół.
W powrotnej drodze twórcy zwiedzili wyjątkowe miejsce – Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, miejsce urodzenia Józefa Wybickiego, rodowitego Kaszuby, autora słów Mazurka Dąbrowskiego.
Tekst i zdjęcia nadesłane przez Marię Ollick, prezesa Borowiackiego Towarzystwa Kultury