Gmina Tuchola włączyła się w kampanię informacyjno-edukacyjną „Narkotyki? To mnie nie kręci!”. O tym, że z młodzieżą trzeba i warto rozmawiać o problemie zażywania substancji psychoaktywnych nie trzeba przekonywać.
Kampania opiera się z jednej strony na strategii informacyjnej w ramach szeroko rozumianej profilaktyki, której celem jest dostarczenie rzetelnych i adekwatnych informacji na temat skutków zachowań ryzykownych i umożliwienie dokonywania racjonalnych wyborów. U podstaw tej strategii leży przekonanie, że ludzie, zwłaszcza młodzi, zachowują się ryzykownie, ponieważ zbyt mało wiedzą o mechanizmach i następstwach takich zachowań. Drugą wykorzystywaną strategią działania jest strategia edukacyjna, mająca pomóc w rozwijaniu ważnych umiejętności psychologicznych i społecznych. Opiera się ona na przekonaniu, że ludzie, nawet dysponujący odpowiednią wiedzą, podejmują zachowania ryzykowne z powodu braku umiejętności niezbędnych w życiu społecznym.
Działania podejmowane w ramach kampanii skierowane są przede wszystkim dla młodzieży gimnazjalnej, która wchodząc w nowe środowisko szkolne narażona jest na częstsze podejmowanie zachowań ryzykownych związanych z eksperymentowaniem z różnymi substancjami, w tym psychotropowymi i psychoaktywnymi. Adresatami kampanii są również rodzice, którzy są wzorem do naśladowania i wyznaczają właściwe kierunki zachowań aprobowanych. Działania będą więc skierowane dwutorowo, wzajemnie się uzupełniając.
Zastosowana strategia informacyjna ma na celu dostarczenie informacji o konsekwencjach zdrowotnych, społecznych, a także prawnych posiadania, zażywania czy udzielania innej osobie substancji psychoaktywnej.
Dzięki temu młodzież i rodzice otrzymają pakiet informacji, który umożliwi świadome dokonywanie osobistych wyborów oraz ograniczy gotowość do podejmowania zachowań ryzykownych przy zastosowaniu czynników chroniących.