Dni Borów Tucholskich
DNI BORÓW TUCHOLSKICH są jedną z największych imprez organizowanych na Pomorzu. Jest to święto regionu ściśle od wieków związanego z Borami Tucholskimi - jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce. Celem Dni Borów Tucholskich jest w głównej mierze pokazanie wspaniałej kultury regionu i jego przebogatych form tradycji kultywowanych przez różne rzemiosła związane z lasem i jego otoczeniem.
Dni Borów Tucholskich swą renomą i charakterem wykraczają daleko poza granice kraju, ściągając na takie imprezy, jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Myśliwskiej i Wieżowej, Dzień Folkloru Borowiackiego, Wystawę Pojazdów Zabytkowych wielu gości z Polski i ze świata. Dni Borów Tucholskich to szczególna impreza dla licznie odwiedzających w sezonie letnim Bory Tucholskie turystów.
Po raz pierwszy DNI BORÓW TUCHOLSKICH zorganizowano w przededniu wybuchu II wojny światowej pod nazwą: Tydzień Borów Tucholskich. Impreza trwała od 13 do 20 sierpnia 1939 r. i miała charakter patriotyczny. Ponownie do obchodów Dni Borów Tucholskich powrócono po 21 latach w 1961 r. w dniach od 22 do 27 lipca. Wówczas nadano imprezie charakter festynu społeczno - kulturalnego.
Główne hasło Dni Borów Tucholskich brzmi:
„Przyjeżdżajcie! Las Was powita, a ludzie ugoszczą!”
Program DBT ulegał modyfikacjom, jednak cele pozostają bez zmian, tj. pokazanie dorobku, piękna miasta i regionu, aktywizacja środowiska oraz zapewnienia turystom i mieszkańcom rozrywki i wypoczynku. DBT zawsze objęte są patronatem honorowym znamienitych osób i instytucji.
W celu organizacji DBT powoływany jest Komitet Organizacyjny, a jego skład w każdym roku jest inny. Zawsze jednak stanowią go osoby odpowiedzialne za poszczególne imprezy.
Wydarzenia wpisane w kalendarz Dni Borów Tucholskich w zależności od swojego charakteru gromadzą setki, a nawet tysiące widzów, np. kończący DBT koncert znanej gwiazdy estrady.
W 2017 roku odbyła się już 58. edycja Dni Borów Tucholskich!
Filmik z obchodów 56. Dni Borów Tucholskich