Województwo Kujawsko-Pomorskie przygotowało Kampanię informacyjno-społeczną pn. „Rodzicielstwo bez barier”.
Kampania jest pierwszym w kraju innowacyjnym zobrazowaniem faktu, że osoby niepełnosprawne ruchowo, niewidome czy niesłyszące są równoprawnymi matkami i ojcami.
Wszystkie moduły kampanii (wystawa, spoty TV oraz cykl reportaży i audycji radiowych) ukazują rodzicielstwo osób niepełnosprawnych w kategorii spełnienia, świadomych wyborów, a przede wszystkim zdolności i prawa do posiadania szczęśliwej rodziny, bo mniej sprawni fizycznie rodzice nie są niepełnosprawni w swej odpowiedzialności czy miłości do dziecka.
Wpisuje ona się w założenia art. 23 Konwencji ONZ w zakresie poszanowania życia rodzinnego i domowego (prawo osób niepełnosprawnych do podejmowania nieprzymuszonej i odpowiedzialnej decyzji do liczby potomstwa, edukacji seksualnej, planowania rodziny).
Logo kampanii - osoba, rodzic na wózku - symbolizuje właśnie osobę, która pomimo kłopotów z inwalidztwem, jest szczęśliwym rodzicem trzymającym na kolanach swoje ukochane dziecko, wznoszące do góry swoje ręce w radości. Serce scalające dwoje kochających się ludzi.
Cel kampanii:
a. podniesienie świadomości społecznej dotyczącej osób niepełnosprawnych na poziomie rodziny w zakresie poszanowania ich praw i godności,
b. zwalczanie stereotypów i uprzedzeń w stosunku do osób z niepełnosprawnością we wszystkich dziedzinach życia i budowanie pozytywnych postaw społecznych w stosunku do osób z niepełnosprawnością,
c. promowanie macierzyństwa wśród osób z niepełnosprawnością i pokazanie, że osoby z niepełnosprawnością mogą być i są świetnymi rodzicami, dającymi sobie radę z wychowywaniem dzieci,
d. pogłębianie wiedzy na temat potrzeb rodzin z niepełnosprawnością,
e. zwrócenie uwagi na kwestie dostępności do potrzeb osób z niepełnosprawnością placówek medycznych, edukacyjnych i innych świadczących szeroko rozumiane usługi.
W załączniku harmonogram prezentacji wystawy.
Kontakt w sprawie kampanii:
Maria Dreszer
Pełnomocnik Zarządu Województwa
Kujawsko-Pomorskiego
Do Spraw Osób Niepełnosprawnych,
Naczelnik Wydziału Integracji Osób Niepełnosprawnych
Departament Spraw Społecznych i Zdrowia
Urząd Marszałkowski
ul. M. Skłodowskiej-Curie 73
87-100 Toruń
tel. 56 6561032
e-mail: